strona wolno się ładuje

Strona wolno się ładuje? 3 najczęstsze przyczyny spowolnionego WordPressa.

Każdy z nas mniej lub bardziej, ale jednak złości się, kiedy jakaś strona wolno się ładuje. A wiesz, co jest jeszcze bardziej denerwujące? Kiedy to TWOJA strona nie działa tak jak powinna. Oszczędź nerwy oraz czas i dowiedz się, jakie są 3 najczęstsze powody tego, że Twój WordPress zwolnił.

Nie dbasz o grafiki

Chociaż temat dostosowywania grafik na potrzeby stron internetowych jest poruszany niemal w każdym artykule dotyczącym tworzenia lub ulepszania stron na WP, to ja też o tym wspomnę, bo odnoszę wrażenie, że nadal jest to kwestia, o której wiele osób zapomina lub celowo ignoruje z nadzieją, że nic się nie stanie. Niestety to złudne przekonanie. Nawet jeśli na początku wydaje Ci się, że grafiki, których waga mierzona jest już w MB, a nie w kB nie mają żadnego wpływu na prędkość ładowania się Twojej strony, z czasem będziesz zmuszony zmienić zdanie i szybko rozwiązać problem.

Wiadomo, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij dbać o grafiki jak najszybciej. W jaki sposób?

 1. Zanim wstawisz grafikę, zastanów się, jaki ma mieć rozmiar. Czasami nie ma potrzeby dodawania zdjęcia o bardzo dużej rozdzielczości, bo i tak nie poprawi to jakości, a tylko zajmie więcej miejsca i spowolni stronę. Aby tego uniknąć, użyj jednego z edytorów grafiki online i zmniejsz rozmiar publikowanych obrazów.
 2. Przed dodaniem zdjęcia do biblioteki mediów, skompresuj je (tzn. zmniejsz jego wagę). Jeżeli nie używasz programu, w którym istnieje taka opcja, bez problemu możesz skompresować grafikę online. Polecam do tego Optimizillę.
 3. Jeśli nie masz czasu na „zabawę” ze zdjęciami albo wiesz, że możesz zapominać o tym, żeby zoptymalizować grafikę, zainstaluj wtyczkę, która ułatwi Ci dbanie o te kwestie. Istnieje kilka (naście) pluginów, które będą odpowiednie. Ja polecam sprawdzić WP Smush.

Nie zwracasz uwagi na cache

Cache to pamięć podręczna przeglądarki. W dużym skrócie działa to w taki sposób: użytkownik wchodzi na Twoją stronę pierwszy raz. Podczas jej wczytywania pobieranych jest mnóstwo informacji. Jeżeli Twoja strona będzie zapisywać część tych informacji w pamięci podręcznej przeglądarek, przy następnej wizycie tego samego użytkownika, strona zostanie wczytana szybciej, ponieważ nie będzie konieczności pobierania wszystkich danych na nowo. Nie ma wątpliwości, że każda zaoszczędzona sekunda, to duży plus.

Nie jesteś pewny, czy Twoja strona wykorzystuje pamięć podręczną przeglądarek? Wpisz jej adres w PageSpeed Insights. Jeżeli nie wykorzystuje, na pewno informacja o tym zostanie wyświetlona. Przy okazji dowiesz się też, co jeszcze warto poprawić na Twojej stronie by ją przyspieszyć.

Co zrobić, żeby Twoja strona zaczęła używać cache?

 1. Dodaj wtyczkę. Najpopularniejsze, które znam to: WP Super Cache i W3 Total Cache. Nie korzystam jednak z żadnej z nich, bo wybrałam rozwiązanie nr 2.
 2. Pobaw się z kodem strony i dodaj do niego kilka linijek. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Masz zły szablon

Jeżeli wyeliminowałeś już wszystkie popularne błędy i jeżeli poprawiłeś też to, co zarzuciło Twojej stronie PageSpeed Insights lub inne narzędzie tego typu, a Twoja strona nadal wolno się ładuje, to bardzo możliwe, że wszystkiemu winy jest szablon, którego używasz. Znam ten ból. Jedynym działającym w tej sytuacji pocieszeniem jest stwierdzenie: „dobrze, że jednak nie muszę zmieniać serwera”.

Nie ma się jednak co załamywać. Trzeba po prostu poświęcić chwilę i znaleźć szablon. Tylko jak rozpoznać ten, który znowu może przysporzyć kłopotów?

 1. Nie posiada rozbudowanej dokumentacji.
 2. Ma małą liczbę pobrań.
 3. Ma kiepskie oceny lub po prostu mało ocen (nieważne czy dobrych, czy złych).
 4. Nie jest kompatybilny z Twoją wersją WordPressa.
 5. Dawno nie był aktualizowany.
 6. Jest w miarę nowym szablonem stworzonym przez kogoś, kto nie posiada zbyt wielu szablonów na swoim koncie.
 7. Posiada dużo opcji których i tak nie wykorzystasz, a tylko spowolnią Twoją stronę.

Oczywiście powyższe punkty nie są regułami, ale jeżeli szablon, który masz na oku posiada którąś z tych cech, warto przyjrzeć mu się jeszcze dokładniej, zanim go wybierzesz.

 • Dodam, że warto postawi stronkę na porządnym serwerze. Bardzo to poprawi działanie.

  • Zdecydowanie tak, ale o to najlepiej zadbać na samym początku, żeby później nie martwić się zmianą 🙂

   • Nie do końca. Ja na początku płaciłem za serwer rocznie tyle co teraz miesięcznie. Jakbym miał tyle płacić od samego początku to pewnie bym nie zaczął blogować. W przypadku firm to co innego.